wtorek, 30 lipca 2013

Windows 7 Firewall Control Free - proste sterowanie systemową zaporą


Ulepszaczy systemowej zapory sieciowej ciąg dalszy.
Windows 7 Firewall Control Free to darmowa odmiana aplikacji do kontrolowania i zarządzania zaporą sieciową we wszystkich odmianach systemów Windows. Co ciekawe istnieje też wersja na Windows XP, ale chyba jest to bardziej samodzielny firewall niż nakładka na zaporę systemową.
W7FC chroni przed niepożądaną aktywnością sieciową- przychodzącą i wychodzącą, kontroluje dostęp do internetu. Pozwala nie dopuścić do wycieku prywatnych informacji poprzez kontrolowanie ruchu sieciowego aplikacji.
Windows 7 Firewall Control Free jest to najuboższa jeśli chodzi o zaawansowane ustawienia i parametry opcja tej aplikacji, choć do codziennego używania czyli dopuszczania i blokowania dostępu do sieci dla danych programów jest bardzo dobra. To co odróżnia tą nakładkę od np. aplikacji którą opisywałem wcześniej to automatyczny kreator reguł. Kiedy jakiś program próbuje połączyć się z siecią Windows 7 Firewall Control wyświetla nam komunikat z prośbą o podjęcie decyzji czy dany program ma dostać dostęp do sieci czy nie.
 
Po szybko przeprowadzonej instalacji program "chowa się" w zasobniku i zaczyna działać. Jego aktywność zauważymy po tym jak automatyczny kreator poprosi nas o utworzenie reguły dla procesu systemowego svchost:


Pozwalamy na dostęp aby niektóre usługi systemowe mogły działać prawidłowo.

Nie musimy tworzyć reguł ręcznie czyli dodawać aplikację do białej listy, jak to miało miejsce w przypadku TinyWall. Tutaj wszystko zrobi za nas program, Jeśli uruchomimy jakąś aplikację wymagającą dostępu do sieci W7FC natychmiast wyświetli alert informujący to próbie dostępu do internetu:


W wersji bezpłatnej nie mamy dużej możliwości konfiguracji danej reguły. Możemy zezwolić na całkowity ruch sieciowy, zezwolić na ruch wychodzący/przychodzący, lub całkowicie zablokować dostęp do sieci. Decyzję możemy podjąć na czas nieokreślony lub jednorazowo (program będzie pytał za każdym razem):

W7FC posiada trzy tryby działania:
Normal- ruch według reguł,
DisableAll- ruch sieciowy całkowicie zablokowany,
EnableAll- ruch sieciowy całkowicie odblokowany (firewall wyłączony).

Spod ikonki w zasobniku możemy: ustawić poziom ochrony (1), otworzyć okno programu(2), skonfigurować ustawienia(3):

Klikając Open możemy otworzyć okno aplikacji składające się z trzech zakładek:

Programs- w tej zakładce możemy przeglądać, edytować i usuwać wszystkie utworzone reguły, jak i tworzyć nowe:

Settings- ustawienia programu, w wersji free większość nieaktywnych. Możemy wyłączyć pokazywanie komunikatów, włączyć ochronę hasłem, zmienić dźwięk alertów:

Statystyka- możemy zobaczyć ile procent pasma zajmowała dana aplikacja:
 
Zużywane zasoby:
 
Windows 7 Firewall Control Free to bardzo prosta aplikacja, nie przytłaczająca ogromem ustawień, co mogłoby odstraszyć mało zaawansowanego użytkownika. Choć nie posiada wielu opcji ma tę najważniejszą czyli automatyczne wykrywania próby dostępu do sieci- i to chyba jest w tym przypadku najważniejsze.
Program można z czystym sumieniem polecić wszystkim użytkownikom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz