wtorek, 23 lipca 2013

Silver Key - wysyłaj zaszyfrowane dane


Jeżeli chcesz wysłać poufne dane przez internet i chcesz żeby żadna osoba trzecia nie miała do nich dostępu należy je zaszyfrować. Ale co z odbiorcą naszych zaszyfrowanych danych? Załóżmy że najprawdopodobniej nie spodoba mu się pomysł instalowania czy kupowania i uczenia się jakiegoś programu aby odszyfrować plik. Z Silver Key niema tego problemu!

Silver Key to program, który szyfruje pliki i foldery, tworząc samorozpakowujące zaszyfrowane paczki, które są idealne gdy chcemy się z kimś podzielić naszymi plikami np. przez internet. Silver Key nie wymaga aby odbiorca naszych zaszyfrowanych plików miał zainstalowane jakiekolwiek oprogramowanie kryptograficzne. Jedyną rzeczą, którą odbiorca musi zrobić, to kliknąć na paczkę i  podać prawidłowe hasło, albo klucz.
Podczas szyfrowania pliku, program najpierw kompresuje i szyfruje plik, a następnie dodaje do niego mały program odszyfrowywujący. Gdy odbiorca odbiera zaszyfrowaną paczkę, musi tylko kliknąć na nią i podać hasło- nie potrzeba instalowania dodatkowych programów.

Można także utworzyć niewykonywalne paczki. Jedyną różnicą tu jest to że nasz odbiorca musi zainstalować bezpłatny program aby odszyfrować dane.

Silver Key pozwala na tworzenie trzech rodzai zaszyfrowanych parceli (paczek) plików:

Paczka samowykonywalna

  Jest to najczęściej używany rodzaj paczki. Obejmuje mały program o nazwie stub Decryptor i może być wykonywana, jak każdy inny program. Paczka wykonywalna jest bardzo prosta w użyciu - w celu odszyfrowania odbiorca klika dwukrotnie na paczkę w oknie Eksploratora Windows i podaje hasło.

Paczka standardowa (niewykonywalna)
  

  Ten rodzaj przesyłki zawiera zaszyfrowane dane bez programu do odszyfrowywania. Rozszyfrowanie nie jest bardziej skomplikowane niż przy parceli samowykonywalnej, ale odbiorca musi zainstalować bezpłatną wersję Silver Key.

    Parcela załącznik

  Są to paczki, ukryte w innych plikach. Na przykład, jeśli dołączymy paczkę do pliku JPEG, plik po tej operacji będzie wyglądał jak zwykły plik JPEG. Jednak przy użyciu Silver Key (bezpłatny lub komercyjny) odbiorca może łatwo rozszyfrować ukryte dane.

Silver Key występuje w wersji bezpłatnej, jak i dwóch wersjach komercyjnych które są bardziej bogate i rozbudowane. Ale do zastosowań domowych całkowicie wystarczy wersja darmowa.
Porównanie wersji można znaleźć TUTAJ 

Przykład pracy z programem, na podstawie wersji darmowej.

Standardowa instalacja nikomu nie sprawi problemu:

Po ukończonej instalacji klikając na ikonkę programu otworzą się nam ustawienia początkowe , w wersji darmowej nieco okrojone.


 Klikając Dalej możemy skonfigurować aplikację: ustawić język interfejsu i paczki, wybrać jakie opcje będą się pojawiać w menu kontekstowym (bo przez to właśnie menu będziemy pracować). Opcje jakie są dostępne w menu to: utwórz zwykłą parcelę, utwórz parcelę samowykonywalną, odszyfruj parcelę, zweryfikuj parcelę, zniszcz- Silver Key posiada moduł do całkowitego niszczenia plików. Jeszcze jedną opcją jaką możemy ustawić jest funkcja ikonki programu:


Inne opcje dostępne w wersjach płatnych są poblokowane, ale przez plik SkShowSettings w folderze programu możemy ustawić np. inną ikonkę tworzonych parceli, ich automatyczne nazywanie, czy weryfikację po utworzeniu paczki:


Po zakończeniu ustawień początkowych możemy zacząć pracę z programem, aby utworzyć zaszyfrowaną parcelę, na wybranym pliku lub katalogu klikamy PPM i wybieramy rodzaj tworzonej paczki:

1.Parcela zwykła. 2. Parcela samowykonywalna.
Przy wyborze paczki samowykonywalnej, musimy przenieść szyfrowany plik w inne miejsce lub zmienić nazwę tworzonej paczki na inną niż plik który szyfrujemy:


Po jednej z tych czynność pozostaje nam tylko ustalenie i wpisanie hasła do pliku:

Show/Hide- ukrywa pokazuje hasło. Re-enter- dodaje opcje potwierdzenia hasła.

Po kliknięciu OK program przystępuje do pracy:


Po zakończonej operacji mamy gotową samorozpakowującą się zaszyfrowaną paczkę z wybranym plikiem:

1. Plik wybrany do szyfrowania. 2. Zaszyfrowana paczka.
Kolejnymi przydatnymi w tym momencie opcjami dostępnymi z menu kontekstowego są:

 weryfikacja poprawności zaszyfrowania pliku:

Analizator paczek

Trwałe usuwanie plików, który np. możemy usunąć plik z którego utworzyliśmy zaszyfrowaną parcelę:


Gdy nasz odbiorca otrzyma zaszyfrowaną paczkę, jedne co musi zrobić to klikną na nią dwa razy i podać wcześniej ustalone hasło:

Aplikacja zapyta gdzie ma wypakować pliki:

I po chwili mamy już pliki gotowe do użycia.

Silver Key to bardzo przydatna aplikacja, które może służyć nam do szyfrowania plików dla siebie, jak i dla potencjalnych ich odbiorców. Niewątpliwą zaletą dla tych którym wysyłamy zaszyfrowane pliki jest to że nie muszą instalować dodatkowego oprogramowania żeby te pliki odszyfrować.
Silver Key to naprawdę bardzo przydatna aplikacja.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz