poniedziałek, 15 października 2012

Pełna, przyrostowa, różnicowa jaki mechanizm wybrać?

Przystępując do wykonywania kopii zapasowych, w wybranym przez nas programie musimy określić jaki mechanizm budowania backupu chcemy stosować. Poza wykonywaniem pierwszej kopii plików czy też obrazu systemu/partycji gdzie musimy wykonać kopie pełną, potem mamy już do wyboru określone metody tworzenia kolejnych obrazów.

Pokrótce opiszemy te metody.

Keriver 1-Click Restore Pro- wybór typu kopii.


 
Kopia pełna.
 Kopia którą zawsze musimy wykonać na początku (odniesienie do cyklu archiwizacji który będziemy robić). Tworzymy pełny obraz archiwizowanych plików, bez względu na to czy od wykonywania ostatniego obrazu w plikach zaszły jakieś zmiany. Kopia ta to po prostu klon plików z których tworzymy obraz.
Charakteryzuje się największym rozmiarem (za każdym razem kopiujemy wszystkie pliki) i najdłuższym czasem wykonywania.

Kopia przyrostowa.
 Ten rodzaj kopii charakteryzuje się tym że do jej przywrócenia potrzebna jest najświeższa kopia pełna oraz wszystkie następujące po niej kopie przyrostowe. Jednak przy takim typie wykonywania kopii zmniejsza się nam czas tworzenia backupu jak i jego wielkość.

Kopia różnicowa.
Jak w przypadku kopii przyrostowej potrzebujemy obrazu bazowego (pełnego) na podstawie którego określane będą różnice w plikach. W takim przypadku program archiwizuje  tylko te pliki, które zostały utworzone lub zmienione od czasu wykonania pełnej (podstawowej) kopii. Tutaj też mamy mniejszy czas tworzenia kopii i mniejszy rozmiar utworzonego archiwum. Ale musimy posiadać kopię podstawową + ostatnią kopie różnicową.

Moim zdaniem najlepiej tworzyć kopie pełnie. Wtedy według uznania możemy już nieprzydatne kasować, a i tak będziemy mogli przywrócić dane z obrazu wcześniejszego niż ten który usunęliśmy. Niestety tak nie zrobimy jeśli używamy cyklu przyrostowego czy różnicowego gdzie odpowiednie obrazy musimy cały czas mieć na komputerze.

10 komentarzy:

 1. opisz może jeszcze dobitnie: jakie różnice pomiędzy kopią przyrostową i różnicową

  OdpowiedzUsuń
 2. "Moim zdaniem najlepiej tworzyć kopie pełnie."

  A wyobraża sobie kolega tworzenie pełnych kopii z komputerów z średniego/przeciętnego przedsiębiorstwa np:. z ok. 100-200 komputerów firmowych, 10-15 serwerów i ich przechowywanie chociażby w cyklu minimum 5 dniowym?
  Należy wypracować kompromis uwzględniając początkową (minimalną) ilość danych do zarchiwizowania, ilość zmieniających się danych miedzy backupami, częstotliwość backupów, ilość miejsca przeznaczona na archiwizowanie, czas przestoju spowodowany tworzeniem kopii lub ich odtwarzania itp.
  Po to są te 3 rodzaje kopii, aby z nich korzystać umiejętnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierdzielnij się w łep za przeproszeniem. W tak dużych korporacjach (100-200) nie stosuje się tego rodzaju kopii, tylko wszystko siedzi w Active Directory, tudzież kopiuje się z jednego miejsca. Gdybyś troszke pomyślał to byś wiedział, że powyższe rozwiązanie jest dla użytkowników domowych i małych firm.

   Usuń
  2. Hehaha, ale odpowiedź - uśmiałem się z tego hejtera. Oczywiście że się stosuje te wszystkie rodzaje kopii a nawet jeszcze inne rodzaje! Przykład baz Oracle które są klastrowane przez RAC i Active kopią przekazywane do innej instancji :).

   Raz to korzystać z wszystkich rodzajów jakie są dostępne a po drugie OSKRYPTOWAĆ by przywracanie z 30 przyrostowych DB wykonać jedną komendą - wówczas się miło korzysta z każdej formy backupu. Pozdrawiam SiB.

   Usuń
 3. A gdzie ja tu piszę o rozwiązaniach dla firm? Blog jest dla przeciętnego, domowego użytkownika.

  OdpowiedzUsuń
 4. @marsellus: nie ma znaczenia czy mówimy o firmie czy o przeciętnym zjadaczu chleba - kopia jest kopią i należy traktować ją wszędzie tak samo. W mojej opinii w przypadku domowego użytkownika tym bardziej nie wyobrażam sobie robienie tylko pełnych kopii. Są użytkownicy, którzy na komputerach posiadają 1-2GB danych (i oni ewentualnie mogli by sobie pozwolić tylko na pełne kopie), ale są też tacy, którzy posiadają np. całe kolekcje zdjęć rodzinnych itp.
  Dobre praktyki wskazują, że należy używać przynajmniej 2 kombinacji kopii - pełnych i przyrostowych lub pełnych i różnicowych.

  OdpowiedzUsuń
 5. RuchaczDziwek144 czerwca 2014 14:14

  Bardzo pomocny artykuł pomógł mi, polecam w 100%

  OdpowiedzUsuń
 6. @Anonimowy24 lipca 2013 10:08
  Nie do końca masz rację. Wadą różnicówki jest rzeźba w kopiach i szukanie właściwej wersji (weź pod uwagę duże archiwa i nieznaczne różnice). Przy obecnych cenach dysków, zdecydowanie lepiej robić pełne kopie. Zakładając kanał między serwerem a nośnikiem kopii wielkości 1Gb/s, to 950GB będzie kopiowało się jakieś 130 minut. Dołóżmy Fibre Channel albo chociaż 2x1Gbe albo 2x2Gbe i czas si radykalnie skraca. Poza tym jak sobie wyobrażasz taką kopier w przypadku Exchange? Gdzie jest baza w postaci jednego pliku ok. 100GB (tak mam u klienta). Jak tu ma wyglądać kopia przyrostowa lub różnicowa, jak zmiany są wewnątrz tego pliku? To samo SQL. Każdy duży system ERP jest kopiowany za każdym razem w trybie pełnym, ponieważ bazy, to pliki i w środku nich zachodzą zmiany. Sam mam teraz dylemat, ponieważ mam 1,5TB do archiwizacji, gdzie folder składa się z miliona plików word/excel/pdf i nie mam pomysłu jakiego typu archiwum użyć.

  --
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. +rep Good trader

  OdpowiedzUsuń