niedziela, 21 lipca 2013

Jottacloud - norweski backup w chmurze


Jottacloud to norweska usługa dysku internetowego pozwalająca użytkownikowi na przechowywanie danych w chmurze i synchronizowanie ich pomiędzy urządzeniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy zawsze dostęp do swoich aktualizowanych na bieżąco danych, z każdego miejsca i urządzenia które obsługuje usługa. To co odróżnia tę usługę od innych to to że pliki przechowywanie na serwerach Jottacloud są poza zasięgiem amerykańskiej agencji NSA, która zgodnie z ustawą Patriot Act może zażądać dostępu do Twoich danych. 

 Zgodnie z amerykańskim prawem, firmy takie jak Microsoft, Google itp mają obowiązek przekazać dane użytkowników agencji NSA. Jottacloud ma swoje centra danych w Norwegii, i prawo norweskie chroni użytkowników przed przepisami prawa amerykańskiego do wglądu w nasze dane.
Jottacloud to norweska firma z norweskimi właścicielami i działa zgodnie z norweskimi przepisami ochrony prywatności. 
 To sprawia, że usługa ​​Jottacloud jest idealna dla ludzi, którzy szukają alternatywy dla usług opartych na serwerach znajdujących się w USA jak: SkyDrive, Dropbox czy iCloud.
Czy tak jest naprawdę? Kto wie...

 Jottacloud aby potwierdzić swoją dbałość o prywatność użytkowników od niedawna wprowadziło gwarancję prywatności, w której to właściciele usługi gwarantują:

   Wszystkie dane są przechowywane w Norwegii, lub w kraju o podobnych lub surowszych przepisach dotyczących prywatności
  Usługa działa w norweskiej jurysdykcji
  Operator usługi nie monitoruje, co przechowujemy na naszym koncie
  Operator nie przekaże danych użytkownika nikomu, chyba że dostanie nakaz wydany  tylko przez norweski sąd
  Dane osobowe użytkownika nie będą przekazywane osobom trzecim
  Pracownicy Jottacloud nie mają dostępu do Twoich plików bez pisemnej zgody
  Pracownicy Jottacloud muszą podpisać umowy o zachowaniu poufności
  Przy likwidacji konta, wszystkie dane zostaną bezpowrotnie usunięte

Przejdźmy teraz do meritum, czyli co oferuje nam usługa. Dostępne są trzy plany:

Darmowy z  przestrzenią dyskową 5GB, dostępną na zawsze:
Plan darmowy.
Darmowe konto Jottacloud można rozbudować do pojemności aż 100GB, poprzez zapraszanie znajomych do zakładania kont w usłudze. Zakładający jak i polecający dostaną po 5GB dodatkowej przestrzeni.

Plan Plus gdzie dostępne do naszej dyspozycji jest od 20GB do 500GB zależnie od wybranej opcji. Ceny kształtują się odpowiednio od 1,7$ miesięcznie za plan 20GB, do 29,2$ za plan 500GB:
Plan Plus.
Ostatnim planem jest plan Nieograniczony, gdzie dostajemy nieograniczone miejsce na serwerze, ale płacimy od każdego urządzenia które będzie się z nim komunikowało (gdzie przy poprzednich planach jest to nieograniczone):
Plan Unlimited.
 Synchronizacja

Synchronizacja plików między komputerami
Folder Sync Jottacloud to unikalny katalog, który jest automatycznie synchronizowany ze wszystkimi urządzeniami korzystającymi z naszego konta.
Pliki są synchronizowane natychmiast, gdy są one zapisywane.
Mamy wybor i kontrolę, nad tym co ma być synchronizowane: wystarczy umieścić pliki i foldery w folderze synchronizacji Jottacloud.
Odtąd dostęp do plików mamy w dowolnym czasie. Pliki są synchronizowane w chmurze i dostępne na komputerze, smartfonie i tablecie natychmiast.

Backup 
  
Proste, automatyczne i nieograniczone, Kopie zapasowe dowolnego folderu. Dostępne zawsze i wszędzie, na dowolnym urządzeniu. Przeglądanie plików jest bardzo proste i bardzo wydajne, przez opcję wyszukiwania plików według nazwy.
 Przeznaczony do wykonania kopii może być też folder sieciowy dostępny w naszej sieci lokalnej. 
Możemy wygenerować publiczny adres URL dla każdego pliku w Jottacloud bezpośrednio w oknie aplikacji. Aplikacja pozwala na ograniczenie pasma zużywanego na wysyłanie i pobieranie danych z serwera.
Aplikacja Jottacloud może wykonać kopię zapasową codziennie zgodnie z harmonogramem czasowym. Jest to wygodne, jeśli mamy pliki, które zmieniają się często, a komputer jest zajęty w godzinach pracy. 
Proste przywracanie wybranych plików do  np. nowego komputera, lub każdego innego wybranego urządzenia.

W JottaCloud można stworzyć folder wspólnego obszaru roboczego, dzięki któremu synchronizować pliki będzie mógł wykonywać wybrany przez nas zespół ludzi, których do niego zaprosimy. W czasie rzeczywistym otrzymamy  natychmiastowe powiadomienie na pulpicie i na skrzynkę email, gdy ktoś łączy się z naszym kontem lub pozostawia  coś w udostępnionym folderze.
Jako właściciel udostępnionego folderu możemy kontrolować wszystkie opcje folderu, jak i których członków chcemy usunąć, a których zaprosić.

Aplikacja Jottacloud jest dostępna na komputery z systemem Windows i Mac OS X i na urządzenia mobilne działające na systemach iOS i Android.
 Konto w usłudze możemy założyć przez stronę lub bezpośrednio z aplikacji.

Zakładanie konta przez stronę usługi.
 Konto mamy założone, interfejs sieciowy pozwala nam na podstawowe czynności takie jak: przeglądanie, wyszukiwanie i pobieranie naszych plików, generowanie publicznych linków, zapraszanie znajomych do korzystania z usługi, zmianę adresu email, hasła i innych danych osobowych, przejrzenie listy zarejestrowanych urządzeń:

Interfejs sieciowy usługi.

Ale do uzyskania pełnej funkcjonalności musimy pobrać i zainstalować klienta usługi:


Jottacloud dla Windows.
Po szybkiej instalacji uruchamia się nam aplikacja, w pierwszym okienku mamy dwie opcje do wyboru- założenie nowego konta, lub zalogowanie się na istniejące. Jak że już konto mamy, wybieramy opcję logowania:

Opcje logowania lub tworzenia nowego konta.

Po prawidłowym wprowadzeniu danych logowania, możemy ustawić sobie nazwę komputera pod jaką będzie widoczny w usłudze:

Nazwa urządzenia.
Kolejny krok to ustawienie folderu synchronizacji:

Wybieramy folder którego zawartość będzie synchronizowana pomiędzy naszymi urządzeniami.

W następnym kroku możemy dodać standardowe lokalizacje do tworzenia z nich kopii zapasowych:

Kopia zapasowa standardowych lokalizacji.
Po tych czynnościach program rozpoczyna działanie i pojawia się okno główne aplikacji. W pierwszej zakładce dodajemy foldery z których ma być wykonywana automatyczna kopia zapasowa. Po dodaniu folderów program automatycznie rozpocznie wykonywanie kopii:

Backup wybranych folderów.
Przy okazji wróćmy do folderu synchronizacji, tam wrzucamy wszystkie rzeczy które chcemy mieć dostępne na każdym naszym urządzeniu podłączonym do usługi:

Folder synchronizacji.

Ze wszystkich zadań jakie przeprowadza aplikacja otrzymujemy powiadomienia, np. przy wykonywaniu kopii, czy zmianach w folderze synchronizacji:


Kolejną zakładką w oknie aplikacji jest Restore, czyli przywracanie plików z kopii. Pliki możemy przywrócić na to sam lub inne wybrane urządzenie:

Przywracanie.
Pobieranie wybranych plików.
Informacje o wybranym pliku.

Uzyskiwanie publicznego adresu URL pliku, poprzez aplikację.

Zakładka Transfery, pozwala na przejrzenie historii wysyłanych i pobieranych plików:

Transfery plików.
Opcje aplikacji:

Opcje podstawowe:

Język programu, start z systemem, dodawanie ukrytych folderów do zadania kopii, pokazywanie komunikatów, jednostki transferu, plik logu, resetowanie konfiguracji.
Przepustowość:

Ustawiamy limit prędkości i jednoczesnych ilości wysyłania i pobierania plików.
Harmonogram:

Wybieramy sposób wykonywania kopii zapasowej: zgodnie z określonym harmonogramem, lub backup automatyczny przy wykryciu zmian.
Proxy:

Określamy czy program a się łączyć z internetem przy wykorzystywaniu serwera proxy.
Sync:

Tutaj możemy zmienić lokalizację folderu synchronizacji.

Za pomocą aplikacji możemy udostępnić dowolny folder z katalogu synchronizacji:

Udostępnianie folderu.
Opcje dostępne spod ikonki w zasobniku:


Aplikacja jest bardzo lekka i zużywa niewiele zasobów:


Na komputerze stacjonarnym mamy już wszystko ustawione, teraz przydałoby się korzystać z usługi także na telefonie. Aby to uczynić musimy zainstalować aplikację, w naszym przypadku na telefon z systemem Android. POBIERAMY i przystępujemy do instalacji i konfiguracji.

Jottacloud dla Androida pozwalana automatyczne synchronizowanie kontaktów, zdjęć, filmów, muzyki i wiadomości tekstowych za dotknięciem palca. Zmiany są natychmiast synchronizowane z chmurą. Pliki możemy przechowywać, synchronizować, przywracać, a także dzielić się nimi z innymi.

Po instalacji logujemy się na swoje konto:

Logowanie do usługi.
Po zalogowaniu mamy do wyboru dwie opcje: przejścia do listy plików na naszym dysku Jottacloud, lub ustawić automatyczną  kopię i synchronizację elementów naszego telefonu. Np. kontaktów, zdjęć czy SMSów. Po zakończeniu synchronizacji początkowej, wszystkie zmiany w wybranych folderach zostaną automatycznie zsynchronizowane z Jottacloud:

Opcje początkowe, autosync lub przejście do listy plików.
Automatyczny backup i synchronizacja elementów telefonu.
W razie potrzeby możemy w prosty sposób przywrócić te elementy, wybierając opcje Restore:

Przywracanie.
Opcje konfiguracyjne klienta pozwalają nam na określenie po jakiej sieci mogą być automatycznie synchronizowane pliki (Wi-Fi/3G), co jest bardzo przydatne gdy chcemy zaoszczędzić na transferze mobilnego internetu. Możemy też wyłączyć komunikaty i automatyczne logowanie:

Opcje.


Jottacloud to bardzo ciekawa alternatywa dla bardziej popularnych tego typu usług. Dodatkowym plusem przemawiającym na korzyść Jottacloud jest szczególne dbanie o prywatność użytkowników.
Z aplikacją pracuje się bardzo wygodnie, jest lekka, stabilna, nie przysparza problemów. Wykonuje to co do niej należy bardzo dobrze. Fajna jest możliwość rozbudowy darmowego konta aż do 100GB, poprzez polecanie usługi znajomym (za instalację klienta mobilnego chyba też jest dodawane 2GB, bo o tyle powiększyła mi się przestrzeń po jego instalacji).
Jak na razie jestem bardzo zadowolony z pracy/zabawy z tą usługą. Ani klient desktopowy, ani mobilny nie sprawił mi żadnych problemów.
Z czystym sumieniem mogę polecić Jottacloud.

STRONA USŁUGI

ZAKŁADANIE KONTA

POBIERANIE APLIKACJI

20 komentarzy:

 1. http://www.jottacloud.com/signup?referer=C60260877C1F7F87EDFD32C491F06452 tu też można uzyskać dodatkowe 5 giga. Kolega powyżej już ma pełne 100 :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Link referencyjny +5gb
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=3EC7D6A16612063EBFA60559BA5B5A3B

  OdpowiedzUsuń
 3. Ekstra 5GB, jesli wczesniejsze juz wykorzystane: https://www.jottacloud.com/signup?referer=595AE0471019BE9EF402C624EB31BCFD

  OdpowiedzUsuń
 4. następne 5GB :) http://www.jottacloud.com/signup?referer=78AC67B75DE8B579D2342749B5D6105C

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodatkowe 5GB, dzięki!:
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=48D835E16510A16BFF778F6908BBC9CC

  OdpowiedzUsuń
 6. 5 GB wiecej na start.
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=F2B9F3A171A492A0BA9B92161D5A8087

  OdpowiedzUsuń
 7. 5 GB wiecej na start.
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=204E04C88E9E06179FF23634B6D5DA30

  OdpowiedzUsuń
 8. zapraszam:
  https://www.jottacloud.com/signup?referer=2FE96EF0424F022E1DAFDBFED869EAA0

  OdpowiedzUsuń
 9. http://www.jottacloud.com/signup?referer=CD6F2178F30B16770038E696FBF52683

  OdpowiedzUsuń
 10. Extra 5GB - załóż konto z tego linka:

  http://www.jottacloud.com/signup?referer=BB3EDCB19B4ACB81C8BD39EF47F5A253

  OdpowiedzUsuń
 11. Krótka instrukcja :-)

  Po kliknięciu linka "10GB lub 20GB na start" nad tym tekstem:
  - sprawdzamy czy wyświetla się informacja o bonusowej przestrzeni 5GB (stąd wiemy, że link nie został jeszcze wykorzystany)
  - zakładamy konto (warto wybrać nieoczywisty identyfikator użytkownika, bo to zawsze dodatkowe zabezpieczenie, a w odróżnieniu od adresu e-mail nie można go potem zmienić)
  - po otrzymaniu bonusu mamy 10GB, a po włączeniu "Camera upload" na iPhonie lub na iPadzie dodatkowe 10GB, razem 20GB!

  Jeszcze małe uaktualnienie: Jottacloud uprościł cennik i teraz 99$/rok jest za konto nielimitowane, niezależnie od liczby urządzeń.

  Gdyby komuś nie działał link, to jeszcze wklejam:
  https://www.jottacloud.com/signup?referer=95A243153C27D634839152CCA94998AA&lang=en

  Jeszcze uwaga: wysyłając innym link polecający warto dokleić "&lang=en" na końcu, żeby się od razu wyświetlało po angielsku, a nie po norwesku :-).

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam, zarejestrowałem się niestety nie z linka, tylko bezpośrednio ze strony, ale nie wiem jak wygenerować zaproszenie dla kolejnych osób, czy ktoś może pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 13. http://www.jottacloud.com/signup?referer=CC83DB0A184E6FBE4B269B033F98AA49

  Świeże 5GB do odbioru :)

  OdpowiedzUsuń
 14. I tutaj dodatkowe 5GB:
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=191B48DC14E7F13BD8E4F60A2E1F6C70

  OdpowiedzUsuń
 15. dodatkowe 5GB:
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=166214715B61088F442DFFBAF8FD3493

  OdpowiedzUsuń
 16. https://www.jottacloud.com/signup?referer=AAA9CABF7EA4185590DB974CB3FB2D49
  I tutaj świeże +5gb na start - korzystajcie! :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Styczden 2015 - Swiezutki kod referencyjny - zapraszam http://www.jottacloud.com/signup?referer=3DCDC1D9093A2BC3B645CF9CBAB0342B&lang=en

  OdpowiedzUsuń
 18. Dodatkowe 5GB:
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=30E562D1943A980B37AAA9BF5B42E2E2

  OdpowiedzUsuń
 19. Dodatkowe 5GB:
  http://www.jottacloud.com/signup?referer=025FDE30DE123F52C9ADE2B038547B47&lang=en

  OdpowiedzUsuń
 20. Świeży link, otrzymaj dodatkowe 5 GB rejestrując się za jego pomocą:

  http://www.jottacloud.com/signup?referer=6518B9B702CF1BDCD494CDF7F604EE82

  OdpowiedzUsuń