piątek, 19 lipca 2013

Dr.Web LinkChecker - sprawdź stronę zanim wejdziesz


Dr.Web LinkChecker to ciekawe, poprawiające poziom bezpieczeństwa rozszerzenie do popularnych przeglądarek internetowych (Internet Explorer, Firefox, Chrome, Opera, Safari) i programu pocztowego Thunderbird. Dodatek ten znanego, rosyjskiego gracza na rynku antywirusowym pozwala nam na szybkie skanowanie stron internetowych i pobieranych plików na obecność wirusów, koni trojańskich, programów szpiegujących oraz innych szkodliwych obiektów.

 Dodatkową przydatną funkcją tego rozszerzenia jest filtrowanie przeglądanych treści, co skutkuje blokowaniem reklam flashowych i banerowych. Baza blokowanych treści jest na bieżąco aktualizowana przez analityków firmy Dr. Web
Nową funkcją dostępną w Dr.Web LinkChecker jest opcja nazwana Internet tracker która blokuje możliwość śledzenia historii wyszukiwania, a co za tym idzie nie pozwala na wyświetlanie spersonalizowanych reklam. Dodatkowo ta funkcja pozwala na blokowanie wtyczek społecznościowych, które zaśmiecają bardzo wiele stron internetowych. Blokowane są wtyczki Facebook, Twitter, Google+ i LinkedIn.

Wszystkie funkcje rozszerzenia podane za producentem:
  • Skanowanie stron internetowych przed ich otwarciem
  • Ostrzeganie użytkowników serwisów społecznościowych przed użyciem łączy do innych stron i skanowanie treści, do których prowadzą te łącza
  • Wykrywanie i sprawdzanie nieprawidłowych łączy
  • Skanowanie plików do pobrania z internetu
  • Wykrywanie wirusów, koni trojańskich, programów szpiegujących i innych szkodliwych obiektów
  • Sprawdzanie łączy pod kątem skryptów i ramek
  • Sprawdzanie łączy zawartych w wiadomościach e-mail w programie Mozilla Thunderbird
  • Oprogramowanie Dr.Web nie jest wymagane!
  • Skanowanie plików do 12 MB!
  • Skanowanie trwa tylko kilka sekund!


Po instalacji wtyczki (na przykładzie przeglądarki Firefox) w menu kontekstowym pojawia nam się opcja: Check with Dr.Web:
 
Dr.Web LinkChecker w menu kontekstowym.
 Słynny już menedżer pobierania strony dobreprogramy.pl sprawdzony przez
Dr.Web LinkChecker:

Sprawdzanie pobieranego pliku.
 Jak widać Dr.Web LinkChecker sklasyfikował ten plik serwowany użytkownikom popularnego polskiego portalu jako adware. I bardzo słusznie bo "pobieracz" ten zawiera niechciane dodatki typu delta toolbar, browser defender,  elementy babylon i inne.

Skanowanie popularnej strony internetowej:

Allegro.pl

Nowością w tej wersji jest ikonka dostępna bezpośrednio w przeglądarce:

 
Po kliknięciu w ikonkę możemy sprawdzić ilość blokowanych elementów analitycznych i wtyczek społecznościowych. Możemy także zablokować lub odblokować opcję blokowania elementów flashowych i reklam na danej stronie.
Ostatnią funkcją dostępną pod ikonką jest manualne blokowanie elementów na stronie, klikamy w Manual blocking mode i kliknięciem w dany element dodajemy go do blokowanych, po czym zatwierdzamy przyciskiem Save: Opcje konfiguracyjne dostępne są na oddzielnej karcie w przeglądarce:

Blokowanie wybranych wtyczek społecznościowych.
Opcje blokowania reklam i elementów flashowych.
Wykluczenia i lista blokowanych elementów dodanych manualnie.
Poziom śledzenia i blokowania niepożądanych treści.
 Dr.Web LinkChecker to bardzo przydatny dodatek w codziennym przeglądaniu internetu. Pozwala uniknąć niebezpiecznych stron, jak i zablokować niechciane treści. Renoma rosyjskiego producenta sprawia że dodatek jest bardzo skuteczny, a wyniki skanowania są miarodajne.

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz