czwartek, 15 sierpnia 2013

NoteShred - zaszyfrowane notatki


NoteShred to bezpłatna usługa pozwalająca na tworzenie zaszyfrowanych notatek, z opcją ich usuwania po przeczytaniu przez potencjalnego odbiorcę. Taka forma usługi jest przydatna gdy chcemy komuś wysłać przez internet jakieś wrażliwe dane, gdy przesyłanie w postaci otwartego tekstu (np. komunikator.) jest niebezpieczne. Notatka wysłana przy pomocy NoteShred jest zabezpieczona za pomocą silnego algorytmu szyfrowania AES256bit o zmiennej szyfrowania klucza, w oparciu o własne hasło. Oznacza to, że tylko osoby znające hasło mogą odszyfrować notatkę.NoteShred nie wymaga rejestracji lubkonta użytkownika.
Notatka po dotarciu do adresata, odszyfrowaniu i przeczytaniu może być od razu zniszczona, co daje pewność że nie zostanie w historii przeglądarki, co mogłoby skutkować odczytaniem danych przez kogoś w późniejszym czasie.

 NoteShred wysyła do odbiorcy adres URL z notatką, możesz też dodać np. podpowiedź do hasła, lub ustalić je z odbiorcą najlepiej innym kanałem.
Do każdej notatki możemy dodać załącznik w postaci pliku o maksymalnej wielkości 2MB.
Załączone pliki są przechowywane w Amazon S3. NoteShred używa AWS SDK i wymusza szyfrowanie po stronie klienta przed wysłaniem pliku do Amazon S3. Podczas dołączania pliku, jest on szyfrowany lokalnie za pomocą rozszerzonej wersji skrótu własnego hasła. Podczas pobierania, zaszyfrowany załącznik jest odszyfrowane w locie przed jego wysłaniem do przeglądarki w celu pobrania.


W celu utworzenia nowej notatki, po wejściu na stronę usługi, klikamy na przycisk:
 
Na stronie wpisujemy: Krótki tytuł notatki (1), swoje imię (2), swój adres email (możemy korzystać z maili tymczasowych np koszmail.pl) (3), podajemy hasło za pomocą którego będzie możliwe odszyfrowanie notatki (4), wybieramy kiedy notatka będzie zniszczona, po przeczytaniu, czy później (wybieramy po przeczytaniu) (5), wpisujemy treść notatki (6), ewentualnie dodajemy załącznik (7), klikamy Create note (8):

Rozpoczyna się szyfrowanie załacznika:

Notatka została utworzona, teraz do wyboru mamy kilka opcji:

1. Pobieranie załącznika (po podaniu hasła).
2. Wysłanie do odbiorcy maila z linkiem do notatki, opcjonalnie możemy dodać komentarz:

W wiadomości odbiorca dostaje odnośnik do notatki wraz z komentarzem i informacją kto nam te notatkę przygotował:

 Po kliknięciu w odnośnik jesteśmy przenoszeni do strony gdzie wpisujemy umówione wcześniej hasło i odczytujemy notatkę, po czym jest ona niszczona:

Jeśli klikniemy pobieranie odnośnika, notatka zostaje zniszczona:

3. Niszczenie notatki.
4. Usuwanie notatki.


Zniszczenie notatki wyczyści zawartość notatki i hasła z bazy danych. Każdy dostęp do adresu URL będzie skutkował komunikatem informującym o zniszczeniu notatki, ale wszystkie poufne informacje zostaną skasowane.
 Usuwanie wiadomości usunie wszystkie zapisy z notatki. To będzie tak, jakby nigdy ta notatka nie istniała (nie wiem która opcja jest lepsza). 

I to wszystko, usługa ciekawa, prosta i myślę że w niektórych sytuacja może stać się przydatna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz