czwartek, 22 sierpnia 2013

Folder Guard - pełna kontrola plików i folderów


Folder Guard to potężne narzędzie służące do ochrony naszych danych. Zadaniem programu jest kontrola dostępu do plików, folderów i innych zasobów systemu Windows. Folder Guard oferuje nam różne odmiany ochrony, możemy zablokować dostęp do pliku lub folderu hasłem, możemy go ukryć przed innymi aplikacjami, lub narzucić restrykcje dostępu. Istnieje też możliwość ochrony poufnych plików systemowych przed modyfikacją lub zniszczeniem poprzez zablokowanie dostępu do kluczowych narzędzi systemowych. Folder Guard może wyłączyć dostęp do dysków wymiennych, ograniczyć dostęp do panelu sterowania , a nawet więcej. Ciekawą opcją jest lista zaufanych programów, możemy ustawić tak że dostęp do określonych plików będą miały tylko zdefiniowane przez nas programy. Do tej listy dodane są też pliki systemowe, pomocne jest to gdy przez przypadek czy niewiedzę zablokujemy dostęp do plików które są potrzebne do prawidłowego działania systemu. Wtedy aplikacje systemowe mają do nich dostęp bez względu na narzucone restrykcje.

 Folder Guard nie szyfruje plików, nie ma ryzyka utraty danych w przypadku utraty klucza szyfrującego. Przy użyciu aplikacji wszystkie pliki pozostaną nienaruszone, bez modyfikacji jakiegokolwiek rodzaju. 
Program może pracować w trybie ukrycia, ochrona może być szybko włączana i wyłączna przez znaną tylko nam kombinację klawiszy. Folder Guard posada opcję filtrów które mogą rozszerzyć funkcjonalność programu, możemy np. zablokować zapisywanie na dysku plików pobieranych z internetu. Program jest bardzo prosty w obsłudze, interfejs jest intuicyjny i bardzo ładny. 
Folder Guard obsługuje dyski twarde oraz partycje z systemami plików FAT16, FAT32 i NTFS.

 Folder Guard to program płatny, koszt licencji to $39.95

Podczas instalacji wymagane jest połączenie z internetem:

Podczas instalacji możemy wybrać czy chcemy skorzystać z wersji testowej:

Po zainstalowaniu programu przechodzimy do konfiguracji początkowej:

A składa się na nią ustawienie hasła głównego aplikacji (master password):

Po ustaleniu hasła głównego możemy uruchomić program. Klikając na ikonkę wyświetli nam się okienko z opcjami:
 1. Przerwij ochronę wszystkich folderów.
 2. Zablokuj wszystkie odblokowane foldery.
 3. Przejdź do ustawień programu.
 Nie mając jeszcze żadnych chronionych folderów, klikamy przejście do ustawień, po czym podajemy hasło aplikacji:

Po wpisaniu hasła pokaże się okno główne w którym możemy przejść do działania:

Ochrona folderu hasłem

Możemy to zrobić na kilka sposobów, ale przedstawię tu najprostszą drogę. Przeciągamy dany folder do okna głównego aplikacji, uruchomi się kreator dodawania ochrony:
Mamy już wybrany folder, po kliknięciu dalej wybieramy ochronę hasłem:

Klikamy przycisk ustawiania nowego hasła dla danego folderu i wpisujemy je:

Klikamy OK i potwierdzamy komunikat mówiący o tym że przy próbie dostępu do folderu będzie się pojawiać okienko do wpisania hasła:

I to wszystko, w oknie głównym aplikacji klikamy przycisk Appy, aby zastosować zmiany:
Trzeba podkreślić że cały czas jesteśmy w trakcie wyłączonej ochrony, jeśli konfigurujemy, dodajemy nowe dane do programu ochrona musi być wyłączona. W celu jej włączenia klikamy przycisk Resume:

Lub przy wyłączaniu okna programu klikamy Tak przy pytaniu o wznawianie ochrony:
W oknie aplikacji widzimy dodany nowy folder do ochrony, jak i rodzaj stosowanego zabezpieczenia:

Teraz przy próbie otwarcia folderu musimy podać hasło które wcześniej ustawiliśmy:
W celu szybkiego zablokowania folderu możemy skorzystać z opcji w menu kontekstowym:

Ochrona folderu/pliku za pomocą narzuconych restrykcji

Folder Guard oferuje zabezpieczanie danych poprzez narzucenie restrykcji dostępu do danego pliku lub folderu. Możemy ustawić atrybuty: tylko do odczytu, odmowa dostępu. Plik/folder możemy ukryć, ustawić jako pusty. Dostęp do niego mogą mieć tylko programy z zaufanej listy.

Tak jak poprzednio wybieramy interesujący nas folder i przeciągamy go do okna aplikacji:

Z opcji ochrony wybieramy ochrona bez hasła, przy użyciu restrykcji:

W kolejnym kroku wybieramy czy folder i jego zawartość ma być widoczna, czy ukryta:

Po kliknięciu dalej ustawiamy restrykcję dostępu:
 1. Pełny dostęp.
 2. Tylko do odczytu.
 3. Odmowa dostępu.

Potwierdzamy przyciskiem Appy, włączamy ochronę i gotowe, przy próbie dostępu do folderu otrzymujemy komunikat:
Jeśli chcemy żeby do folderu miały dostęp wybrany programy musimy je dodać do zaufanych aplikacji.
W tym celu z menu Tools wybieramy Tusted Programs:
Dodajemy plik wykonywalny danego programu który ma mieć dostęp do chronionego folderu. Możemy wybrać z listy aktywnych procesów (1) lub z listy plików(2):

Teraz mimo braku dostępu do folderu, notepad++ będzie miał dostęp do danych w nim zawartych. Natomiast inny program próbujący otworzyć chroniony plik otrzyma komunikat:
I tylko programy dodane do listy zaufanych będą mogły odczytać chronione pliki.

Blokowanie dostępu do newralgicznych narzędzi i funkcji systemowych

Możemy używać Folder Guard nie tylko do ochrony dostępu do plików i folderów, ale także do funkcji panelu sterowania systemu. Polecenia, które pojawiają się w panelu sterowania są obsługiwane przez specjalne pliki systemowe typu "Control Panel extension" (ich nazwy mają rozszerzenie cpl) Znajdują się one w katalogu C: \ Windows \ System32. Na przykład plik FIREWALL.CPL jest odpowiedzialny za funkcję zapory sieciowej. Informacja ta daje nam metodę ograniczania dostępu do poleceń w panelu sterowania jedyne co musimy zrobić to ograniczyć dostęp do odpowiednich plików CPL.

Lista plików CPL i ich funkcji w panelu sterowania:

Źródło: http://www.winability.com/folder-guard-restrict-control-panel/
 Dla przykładu zablokujemy dostęp do funkcji usuwania programów.

Przyciskiem Wizard uruchamiamy sobie kreatora nowego zadania:
Do ochrony wybieramy plik APPWIZ.CPL odpowiadający za tę funkcję, i ustawiamy atrybut na odmowę dostępu:

Gotowe, teraz gdy ktoś chce zrobić nam psikusa i usunąć jakiś program, panel dodaj/usuń programy po prostu się nie uruchomi.

W taki sam sposób możemy też zablokować dostęp do np. edytora rejestru, menadżera zadań itp. Wybierając odpowiedni plik, po dodaniu pliku regedit.exe czyli edytora rejestru przy próbie jego włączenia otrzymujemy:


Folder Guard posiada ikonkę w zasobniku systemowym która oprócz tego że otwiera menu programu, swoim kolorem informuje nas czy ochrona jest aktywna:
Ludzik zielony - ochrona nieaktywna.
Ludzik czerwony - ochrona aktywna.
Stealth Mode

Jeśli nie chcemy, aby inni użytkownicy,zobaczyli pliki Folder Guard na komputerze, można skonfigurować aplikację do pracy w "trybie ukrycia".  Wszystkie plik programu są teraz ukryte, łącznie z wpisem w dodaj//usuń programy i ikonką w zasobniku. Aby włączyć lub wyłączyć ten tryb przechodzimy do menu Tools->Stealth Mode:

 Emergency Recovery Utility

Narzędzie awaryjnego odzyskiwania to mały program, który może pomóc przywrócić kontrolę nas Folder Guard, jeśli kiedykolwiek zapomnimy hasła głównego. Jest to szczególnie ważne jeśli zamierzamy skonfigurować Folder Guard do pracy w trybie ukrytym. Aby móc korzystać z narzędzia do odzyskiwania awaryjnego, trzeba go najpierw stworzyć. Klikamy w menu Tools->Emergency Recovery Utility:
 Klikamy Create i wybieramy miejsce docelowe dla utworzonej aplikacji. Aby zresetować hasło przy pomocy tej aplikacji musimy podać swoje dane które podawaliśmy przy zakupie licencji, jak i sam numer licencji:

User List

Z Folder Guard, można ustawić różne ograniczenia dla różnych użytkowników komputera. Na przykład, można ustawić folderu widoczny po zalogowaniu się do systemu Windows dla jednego użytkownika, natomiast dla innego będzie on już ukryty. Jeśli chcemy tylko my mieć dostęp do danego folderu, z listy użytkowników wybieramy Default i ustawiamy atrybut odmowa dostępu, następnie dla swojego konta ustawiamy pełny dostęp.

Folder Guard Filters

Pełna funkcjonalność tej opcji dostępna jest tylko na licencji biznesowej.

Filtr jest zbiorem zasad, które określają, które pliki to dotyczą. Możemy zdefiniować kilka różnych filtrów, chroniąc całe grupy plików. Folder Guard jest wyposażony w preinstalowane zestaw filtrów:

Lock applications 
Filtr ten ma zastosowanie do wspólnych plików wykonywalnych i skryptów znajdujących się w dowolnym folderze innym niż folder Windows i Program Files. Można zastosować ten filtr jeśli chcemy aby inni użytkownicy nie uruchamiali dowolnych programów.

Run only allowed applications
Możemy pozwolić na uruchomienie tylko zdefiniowanych programów.


Lock MP3 files
 Filtr ten ma zastosowanie do plików MP3 znajdujących się na każdym dysku, innym niż główny dysk C. Przydatny filtr jeśli chcemy zakazać kopiowania plików MP3 z dysków wymiennych.

 Lock video files
Zastosowanie tego filtra blokuje operacje na plikach video.

Lock MS Office documents
Blokowanie dokumentów MS Office to filtr uniemożliwiający kopiowaniedokumentów pakietu Microsoft Office do/z dysku wymiennego, ale umożliwia ich stosowanie, jeśli są już na dysku C.

Lock external drives 
Blokowanie nośników wymiennych, filtr ten ma zastosowanie do wszystkich plików znajdujących się na dowolnym dysku innym niż C. Włączenie tego filtra zapobiega kopiowaniu plików do/z dowolnego dysku innego niż C. Można też w tym filtrze ustawić atrybut tylko do odczytu co spowoduje będzie możliwe otwarcie i kopiowanie plików, ale zablokowana będzie ich edycja.

 Swoje filtry możemy dodawać jedynie wtedy jeśli posiadamy licencję biznesową.

 Folder Guard posiada wbudowany menedżer plików który ułatwia wyszukiwanie plików i folderów które chcemy poddać ochronie:
 
 

Ustawienia programu
Ustawienia aplikacji dzielą się na kilka zakładek, pierwsza z nich to Protection, gdzie możemy ustawić: dodanie opcji Zablokuj/Odblokuj do menu kontekstowego, wznawianie ochrony po określonym czasie od włączenia się wygaszacza ekranu, ochronę hasła, usuwanie historii systemu podczas wznawiania ochrony, odblokowywanie folderów dla wszystkich użytkowników, przejście do trybu ukrytego:

Hot Key to zakładka w której możemy ustawić specjalny skrót klawiszowy który będzie służył do szybkiego wyświetlania okienka z opcjami ochrony:

Notification icon to zakładka z opcjami ikonki w zasobniku, możemy tu ustawić czy ikonka ma być pokazywana, czy ma zmieniać kolor gdy ochrona jest wstrzymana, czy ma być ukryta gdy ochrona działa, możemy też ustawić widoczność ikonki dla wszystkich użytkowników:

Miscellaneouse, ustawienia różne - możemy wyłączyć ekran powitalny i ustawić harmonogram sprawdzania czy jest nowa wersja programu:

Folder Guard jest zaopatrzony też w bardzo bogaty plik pomocy:

Zużywane zasoby:

 Folder Guard to bardzo ciekawe narzędzie oferujące dość spore możliwości ochrony danych. Aplikacja posiada różne tryby ochrony, może blokować dostęp do danych innym programom co może zapobiec wyciekowi informacji w przypadku ataku z zewnątrz. Może posłużyć też do zabezpieczania wrażliwych danych przed innymi użytkownikami komputera. Obsługa program jest prosta, a interfejs jest bardzo intuicyjny. Folder Guard zużywa mało zasobów i może śmiało działać w tle nie wpływając negatywnie na wydajność komputera. Program jest godny zainteresowania i przetestowania.

STRONA PROGRAMU 

POBIERANIE (30 dniowy pełnosprawny trial)

2 komentarze:

 1. Bardzo przydatna rzecz w szczególności jeśli chcemy uchronić dane na których bardzo nam zależy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ochrona danych jest ważnym aspektem! Wraz z takim zabezpieczeniem na pewno można być spokojniejszym.

  OdpowiedzUsuń