środa, 17 października 2012

AxCrypt i Androsa FileProtector - tym razem szyfrowanie

Kolejny wpis poświęcony jest dwóm darmowym programom przeznaczonym do szyfrowania plików i folderów.
Czym jest szyfrowanie chyba każdy wie*, po co go stosujemy chyba też. A no po to aby nasze prywatne dane jeśli już wpadną w niepowołane ręce to i tak będą nieprzydatne dla kogoś kto nie zna hasła żeby je odszyfrować.

*A jeśli nie:
Szyfrowanie to sposób transformacji danych do postaci niejawnej, uniemożliwiającej ich wykorzystanie bez odpowiedniego klucza szyfrowego (deszyfrującego).
Źródło: NetWorld

1. AxCrypt
 AxCrypt to darmowy program do szyfrowania plików, który zapewnia bezpieczne szyfrowanie plików w systemach operacyjnych Windows. Aby zaszyfrować pliki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na nich i wybrać opcję AxCrypt z menu kontekstowego. Jeśli chcemy edytować czy podejrzeć zaszyfrowany plik wystarczy kliknąć na niego dwa razy LPM i podać hasło. Aplikacja posiada również opcję szyfrowania do plików wykonywalnych .exe, co jest przydatne jeśli chcemy zaszyfrować dużą ilość plików- otrzymamy tylko jeden plik wykonywalny .exe. Ciekawą funkcją jest też całkowite niszczenie plików.


 

AxCrypt wykorzystuje  bezpieczne standardy szyfrowania AES-128 Bit (Advanced Encryption Standard) i SHA-1 (Secure Hash Algorithm-1) . Zaszyfrowane pliki mają dodane niestandardowe rozszerzenie. Dodatkowo rozszerzenie to może być ukryte.

Wspierane systemy operacyjne: Windows 2003/XP/Vista/2008/7 32 i 64-bit.

Oto niektóre ciekawe cechy programu:
Automatyczne ponowne szyfrowanie po modyfikacji.
Program po instalacji jest gotowy do użycia, nie potrzebuje konfiguracji.
Open source na licencji GNU General Public License.
12 języków w jednym pliku wykonywalnym programu.


 
Wszystkie funkcje programu są dostępne z menu kontekstowego.

Szyfrowanie wybranego pliku- podawanie hasła.
Program podczas pracy (w tym przypadku podczas niszczenia pliku).
Plik po zaszyfrowaniu.
Odszyfrowywanie.
Opcja niszczenia plików.
  
Skan aplikacji na VirusTotal:


2.Androsa FileProtector
 Androsa FileProtector to profesjonalne i darmowe oprogramowanie do szyfrowania plików, które chroni każdy rodzaj pliku szyfrując całkowicie jego zawartość z użyciem  najbardziej zaawansowanych systemów kryptograficznych. Dostępne algorytmy to AES (256-bit/192-bit/128-bit), TripleDES 192-bit oraz DES 64-bit. Zaszyfrowany tym programem plik możemy odszyfrować na innym komputerze bez potrzeby posiadania programu, wystarczy hasło.
 

 Androsa FileProtector poprzez swoją szybkość działania nadaje się do  szyfrowania np. dużych plików wideo. W ciągu kilku minut, można zaszyfrować gigabajty danych. Program jest łatwy w obsłudze (Drag & Drop) i nadaje się dla niedoświadczonych użytkowników.

Wspierane systemy operacyjne:
Windows 2000 (Service pack 4 required)
Windows XP (Service pack 2 suggested)
Windows Server 2003
Windows Vista (All versions)
Windows 7 (All versions)

Okno główne programu.
Wybór operacji jaką chcemy przeprowadzić.
Szyfrowanie- wpisywanie hasła i wybór algorytmu.
Aplikacja wykonuje zadanie.
Zaszyfrowany plik.
Odszyfrowywanie- wpisanie hasła.

Skan aplikacji na VirusTotal:

I to by było na tyle. Obydwa programiki spełniają swoje zadanie bardzo dobrze, są łatwe w obsłudze, posiadają wersję portable. Polski język jest dostępny tylko w AxCrypt, ale łatwość operowania aplikacją sprawia że nie zauważamy jego braku także w drugim programie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz