poniedziałek, 14 lipca 2014

Unchecky - walka z dodatkowym oprogramowaniem, dołączonym do instalatora
Bundleware- sposób dystrybucji programów poprzez dołączenie instalatora do innego produktu.

Unchecky BETA to mała, sprytna aplikacja działająca jako usługa systemowa, która zapobiega przypadkowej instalacji niechcianych dodatków, dołączonych do instalatora programu który chcemy zainstalować.
Program działa jako usługa w tle i monitoruje instalacje oprogramowania. Jeśli wykryje jakiekolwiek dodatkowe oferty instalacji (tzw. ptaszki), automatycznie odznaczy je za nas, więc nie zainstalujemy żadnego niechcianego oprogramowania.
Unchecky działa na dwa sposoby, po pierwsze tak jak już wspominałem odznacza zaznaczone już opcje instalacji aplikacji trzecich, takich jak paski narzędzi do przeglądarki, lub programów szkodliwych. Po drugie aplikacja ostrzega gdy sami zaakceptujemy taką ofertę, np. sprytnie ukrytą jako naturalną część instalacji danego programu.
  
W ostatnim czasie istnieje ogromna plaga tego typu działań, opcje instalacji dodatków zawierają nawet popularne aplikacje dużych firm, których nie można podejrzewać o to że z braku funduszy (co innego małe nieznane aplikacje i ich autorzy żyjący z dotacji za swoje programy) muszą się posuwać do takich, często nieczystych zagrań. Dodatki te to najczęściej poprostu nic nie warte śmieci, które będą nam uprzykrzać życie (paski narzędzi, wyszukiwarki, cudowne naprawiacze systemu).
Niestety zdarzają się też programy szkodliwe, bardzo często szpiegujące użytkownika.

Na stronach z których można pobierać oprogramowanie nastała moda na tzw. asystentów pobrań, czyli zwykłych śmieci pakujących nam niechciane oprogramowanie, pod przykrywką ułatwienia instalacji.
Głupszego pomysłu dawno nie widziałem, ale kasa musi się zgadzać, więc kto by tam patrzył na to że ktoś zaśmieci sobie komputer.
Unchecky jest programem który przed takimi praktykami ma nas chronić.

Kolejną zaletą programu jest prostota użytkowania, zainstaluj i zapomnij. Aplikację instalujemy jednym kliknięciem, po zainstalowaniu dostaniemy informację że program chroni nasz komputer.
 Okno główne programu.

W oknie głównym aplikacji możemy sprawdzić stan działania programu, statystyki, wyłączyć ochronę, przejść do ustawień i przeczytać informacje.

Ustawienia.

 Jak widać możemy ustawić tylko język, możliwe że za jakiś czas pojawią się inne opcje konfiguracji.

Ustawiania zaawansowane.

W tym okienku możemy włączyć automatyczne aktualizacje, a także zdecydować czy Unchecky ma swoje reguły dodawać do pliku HOSTS

O programie.

Próba możliwości programu. 

1. Instalator programu BurnAware.

Przy działającym Unchecky w ogóle nie wyświetlają nam się opcję instalacji dodatków:

  2.Instalator programu CCleaner.

Unchecky automatycznie odznaczył instalację dodatku. Przy próbie ręcznego zaznaczenia wyświetla komunikat.


3. Asystent pobierania Programs.pl.

Uniemożliwienie zaznaczenia instalacji śmieci.


4. Asystent pobierania Softonic.

Odznaczenie i komunikat przy próbie zaznaczenia.

Jak widać Unchecky bardzo fajnie sobie radzi. Program jest bardzo skuteczny, jednocześnie bezobsługowy. Bardzo ciekawa propozycja dla mniej obeznanych w "komputerowym świecie", czy też zapominalskich i tych którzy klikają "na pałę". Wiemy jak wygląda system kogoś kto nie sprawdza co instaluje, najbardziej rzuca się w oczy przeglądarka zapchana wszelkiego rodzaju dodatkami (paski, wyszukiwarki), następna sprawa to ulepszacze i inne czyściciele systemu wegetujący w systemie w większych ilościach. Zdarzają się też bardziej niebezpieczne, szkodliwe programy szpiegujące, które bez naszej wiedzy wysyłają dane w świat.
Unchecky pozwoli nam chociaż w jakiejś części nad tym zapanować i w bezpieczny sposób instalować nowe programy.

PROGRAM JEST W FAZIE BETA.


 

Sposób dystrybucji oprogramowania przez dołączenie go do innego, popularnego produktu, w ten sposób rozpowszechniane są także programy szpiegujące, a nieświadomi użytkownicy sami je instalują.

Czytaj więcej na http://www.pcformat.pl/slownik-Bundleware,25.html?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Sposób dystrybucji oprogramowania przez dołączenie go do innego, popularnego produktu, w ten sposób rozpowszechniane są także programy szpiegujące, a nieświadomi użytkownicy sami je instalują

Czytaj więcej na http://www.pcformat.pl/slownik-Bundleware,25.html?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Sposób dystrybucji oprogramowania przez dołączenie go do innego, popularnego produktu, w ten sposób rozpowszechniane są także programy szpiegujące, a nieświadomi użytkownicy sami je instalują

Czytaj więcej na http://www.pcformat.pl/slownik-Bundleware,25.html?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

1 komentarz:

  1. To prawda, instalując jeden program "przy okazji" instalujemy mnóstwo mało potrzebnych programów, które zapisane są jako "zalecane", a tak naprawdę to jedynie przykrywka. Uprzykrzają one życie to fakt, szczególnie w sytuacji gdy szybkość naszego komputera zostawia wiele do życzenia, a po takiej mega instalacji staje się jeszcze bardziej "ociężały".

    OdpowiedzUsuń